Polski Związek Towarzystw Wioślarskich informuje że w dniu 10 czerwca br. odbyło się zebranie Zarządu, na którym została omówiona sprawa pojawiających się w mediach informacji nt. możliwości podjęcia działań przez Związek w celu wpłynięcia na decyzje Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej FISA o przyznaniu kwalifikacji olimpijskiej naszemu skiffiście Natanowi Węgrzyckiemu-Szymczykowi. Zarząd przeanalizował stawiane m. in. w artykule Onetu tezy o możliwościach uzyskania kwalifikacji przez naszego zawodnika oraz o niedociągnięciach regulaminowych podczas rozgrywania Kontynentalnych Regat Kwalifikacyjnych dla Azji i Oceanii.
Zarząd jednomyślnie uznał, że zasady kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich oraz regulamin rozgrywania regat FISA może być nieznany lub niezrozumiały dla większości osób, które śledzą doniesienia w mediach. Dlatego postanowił wyjaśnić wszystkim zainteresowanym wszelkie wątpliwości odnośnie kwalifikacji osad do Igrzysk Olimpijskich w Tokio.
Na wstępie należy podkreślić, że przyznanie przez FISA miejsc uprawniających do startu w igrzyskach nie odbywa się uznaniowo, a zgodnie z zasadami kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2021 ustalonymi przez FISA w porozumieniu z MKOl. W myśl tych zasad, do igrzysk kwalifikują się osady najwyżej sklasyfikowane w rankingu końcowym wyznaczonych zawodów, tj. mistrzostw świata, kwalifikacji kontynentalnych oraz kwalifikacji finałowych. Jeśli jakieś miejsce w danych zawodach nie zostanie wykorzystane przechodzi ono na kolejną osadę z rankingu z tych samych zawodów lub podlega relokacji według zasad kwalifikacji.
Relokacja miejsc w przypadku rezygnacji bądź braku potwierdzenia w terminie przez narodowe komitety olimpijskie zdobytych kwalifikacji odbywa się zgodnie z następującymi zasadami:
– jeśli osada zakwalifikowała się podczas mistrzostw świata w wioślarstwie 2019, miejsce to zostanie przeniesione na kolejną najwyżej sklasyfikowaną osadę z tych mistrzostw, która nie została jeszcze zakwalifikowana.
– jeśli załoga zakwalifikowała się podczas kontynentalnych regat kwalifikacyjnych, miejsce to zostanie przeniesione na następną najwyżej sklasyfikowaną osadę z kraju, który nie zakwalifikował jeszcze żadnej załogi do Igrzysk Olimpijskich, czy to w ramach mistrzostw świata w wioślarstwie, czy regat kwalifikacyjnych. W przypadku braku kolejnych załóg, którym można przyznać kwalifikacje, miejsca te są dodawane do miejsc kwalifikacyjnych w tej samej konkurencji w finałowych regatach kwalifikacyjnych.
– jeśli osada zakwalifikowała się podczas finałowych regat kwalifikacyjnych, miejsce to zostanie przydzielone następnej najwyżej sklasyfikowanej osadzie w tej konkurencji w tych samych zawodach.
W przypadku braku kolejnych załóg, którym można przydzielić miejsca kwalifikacyjne w finałowych regatach kwalifikacyjnych, miejsca te mogą zostać ponownie przydzielone, biorąc pod uwagę następujące kryteria: uniwersalność, wyniki, reprezentacja i udział w regatach kwalifikacyjnych (kolejność jest bez znaczenia). W tym przypadku każde niewykorzystane miejsce w danej konkurencji może zostać przeniesione do innej konkurencji lub kategorii płci, o ile zachowany jest całkowity limit dla zawodników i całkowite limity dla kategorii mężczyzn i kobiet.
W przypadku naszego zawodnika, który niestety nie zdołał zakwalifikować się do igrzysk zarówno podczas mistrzostw świata seniorów w 2019 roku jak i podczas finałowych kwalifikacji olimpijskich w 2021 roku w Lucernie, aktualnie jedyną możliwością uzyskania prawa startu w igrzyskach jest relokacja niewykorzystanych podczas zawodów kontynentalnych miejsc, automatycznie przekazywanych na rzecz zawodników startujących w finałowych kwalifikacjach w Lucernie.
Jednocześnie odnosząc się do kwestii niejasności w ustalaniu rankingu końcowego azjatyckich regat kwalifikacyjnych należy zaznaczyć, że zawody te zgodnie z zasadami kwalifikacji do igrzysk rozgrywane są według zasad obowiązujących podczas mistrzostw świata. Zgodnie z przepisami FISA w tym zakresie tj. Zasadą 61 zawartą w Rule of Racing zawodnik Arabii Saudyjskiej, który wystartował w wyścigu eliminacyjnym i został wycofany z dalszych wyścigów z powodów medycznych, a jego wynik określono jako DNS, zostaje sklasyfikowany na ostatnim czternastym miejscu w regatach. Natomiast zawodnik Kuwejtu, startujący we wszystkich wyścigach eliminacyjnych, zakwalifikował się jako jedyny do finału C, nie wystartował w nim ponieważ zgodnie z zasadą 60 Rule of Racing oraz Systemem progresji nie rozgrywa się biegów, w których startowałaby tylko jedna osada. Zgodnie z ww. regułą 61 zawodnik został sklasyfikowany na trzynastym miejscu tj. ostatnim w finale, do którego się zakwalifikował w fazie eliminacji. Zatem obaj wymienieni zawodnicy zostali sklasyfikowani w zawodach kontynentalnych i w wyniku przesunięć miejsc uzyskali kwalifikacje do igrzysk. W tej sytuacji nasz skiffista ma szanse na awans jedynie w przypadku braku potwierdzenia, przez któryś z krajów swojej kwalifikacji. Podobną opinię na ten temat Natan Węgrzycki-Szymczyk uzyskał w korespondencji z dyrektorem wykonawczym FISA – Matt’em Smith’em.
Śledząc doniesienia medialne należy również podkreślić, że w zasadach kwalifikacji do igrzysk nie występuje pojęcie „dzikiej karty”, o przyznanie której Związek mógłby wnioskować do FISA.
Biorąc pod uwagę powyższe argumenty Zarząd PZTW pragnie zaznaczyć, że zasady kwalifikacji są bardzo precyzyjne i nie pozostawiają miejsca na arbitralne decyzje podejmowane przez Międzynarodową Federację Wioślarską FISA przy relokacji niewykorzystanych miejsc. Dlatego wystąpienie Związku do Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej w sprawie przyznania kwalifikacji Natanowi Węgrzyckiemu-Szymczykowi kosztem zawodników zakwalifikowanych w regatach kontynentalnych Azji byłoby bezzasadne i nieskuteczne.
Zarząd pragnie podkreślić, że w mistrzostwach świata 2019 sześć polskich osad zakwalifikowało się do igrzysk w Tokio, w tym cztery z nich zdobyły medale tj.:
1. Czwórka bez sternika mężczyzn- złoty medal
2. Czwórka podwójna kobiet- srebrny medal
3. Czwórka podwójna mężczyzn - srebrny medal
4. Dwójka podwójna mężczyzn- brązowy medal
5. Dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn- VI miejsce
6. Czwórka bez sterniczki kobiet- IV miejsce
Jednocześnie Zarząd wyraża ubolewanie z powodu niepowodzenia naszego zawodnika i niewykorzystania szansy na uzyskanie kwalifikacji olimpijskich zarówno podczas mistrzostw świata jak i finałowych regat kwalifikacyjnych, co również dla Związku było niemiłą niespodzianką.
W świetle obowiązujących przepisów opisanych powyżej awans naszego jedynkarza na igrzyska będzie możliwy jedynie w wyniku relokacji przez FISA miejsc niewykorzystanych przez inne kraje, co zostanie ogłoszone 21.06.2021 roku.
Zobacz także
Mistrzostwa Europy seniorów - listy startowe
15 maj 2025
Międzynarodowa Federacja Wioślarska opublikowała listy startowe na zbliżające się mistrzostwa Europy seniorów. Zawody w dniach 29 maja - 1 czerwca zorganizuje bułgarskie Płowdiw.
Mistrzostwa Europy będą pierwszymi międzynarodowymi ...
Regaty Warsaw Head 2025 - przedłużony termin rejestracji
15 maj 2025
Informujemy, że organizatorzy regat Warsaw Head 2025 podjęli decyzję o wydłużeniu terminu rejestracji. Nowy termin zapisów na zawody upływa 31 maja 2025 r.
W tym roku odbędzie się już ósma edycja regat Warsaw Head. Wioślarskie óse...
Reportaż z Centralnych Regat Otwarcia Sezonu 2025 - Kruszwica
14 maj 2025
Redakcja TVP 3 Bydgoszcz zawitała do Kruszwicy, gdzie 26-27 kwietnia rozgrywane były Centralne Regaty Otwarcia Sezonu 2025. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia reportażu z tego wydarzenia.
Zawody na torze w Kruszwicy zainaugurowały se...
Zobacz także
17.05 | VIII Maraton Wioślarski Toruń-Bydgoszcz Toruń |
17-18.05 | Akademickie Mistrzostwa Polski Bydgoszcz |
23-25.05 | Lido Filippi Trophy 3 Beach Sprint Taranto (Włochy) |